logo

•• Tradičné druhy strukovín a ich pestovanie ••

Strukoviny sa zaradujú medzi bôbovité rastliny. Z hľadiska výživy sú významné ako pre človeka, tak aj pre zvieratá. Vo svojej štruktúre obsahujú najmä bielkoviny, sacharidy - škrob, vlákninu, mastné kyseliny esenciálne, minerálne látky a vitamíny. Vďaka obsahu daných látok majú vysokú energetickú hodnotu pre organizmus. Strukoviny nevytvárajú cholesterol a vďaka tomu sú strukoviny viac zdraviu prospešné.

Fazuľa obyčajná je známa popínavá a kríčková. Semená fazule obsahujú 26 – 29 % dusíkatých látok, vitamíny skupiny B a vitamín C a E. Vitamíny pozitívne vplývajú na kožu, oči, srdce a látkovú výmenu. Ďalšími látkami sú kyselina listová, zinok, železo a mangán. Pri jej pestovaní je dôležitá pôda, ktorá by mala byť ľahká a s dostatkom vápnika. Pestuje sa v teplých podmienkach. Potrebná teplota pre klíčenie je 8 – 10 °C. Pre dobrý rast je potrebné prihnojovanie.

Hrach siaty obsahuje 22 – 28 % dusíkatých látok, škrob, vlákninu, tuk, enzýmy a vitamíny skupiny A a B. Hrach je najviac pestovaná strukovina v ekologickom hospodárstve. Pôda by mala byť kyprá a dobre prevzdušnená. Jeho výsev má najväčší výsev v miernom pásme začiatkom marca. Hrach je náchylný na hnilobu, a preto je dôležité dávať pozor na premokrenie. Dokáže zniesť mrazy až -6 °C. Po zasiatí treba pôdu prevalcovať.

Šošovica jedlá obsahuje prevažne bielkoviny. Obsahu tuku je nízky. Semeno šošovice so šupkou má vyššiu energetickú hodnotu ako semeno bez šupky. Z vitamínov obsahuje najmä vitamín B6, C niacín a kyselinu pantoténovú. Pre jej pestovanie je potrebné aby pôda bola dobre vzdušná, ľahká a vápenatá. Pre rast jej vyhovuje suchšie podnebie a obmedzenými zrážkami. Teplota pre klíčenie je 4 – 5 °C, avšak rastúca vzídená šošovica znesie mrazy aj - 5 °C.

Bôb obyčajný patrí medzi mohutne okvetnenú rastlinu. Jeho semená pripomínajú chuťou pečené gaštany. Pri pestovaní bôbu je dôležité, aby pôda mala vysokú vlhkosť, bola dobre úrodná a hlinito-ílovitá. Teplota klíčenia je od 1 °C a vzídená rastlina znesie až - 4 °C. Kým dôjde k sejbe, je potrebné semená namočiť do vody aby napučali. Pre vzídenie je dôležitá závlaha a okopávanie.

Cícer barní obsahuje 18 – 30 % bielkovín, tuk a uhľohydráty. Obsahuje aj dostatočné množstvo esenciálnych aminokyselín. Odoláva suchu a jeho struky za sucha nepukajú a neopadávajú. Dobre sa pestuje v suchých oblastiach. Minimálna teplota ku klíčeniu je 5 °C. K výsevu dochádza v na začiatku apríla. Na pôdu je pomerne nenáročný, no žiada si pôdy skôr ľahšie pôdy.


Zdroj: http://www.vurv.sk/fileadmin/CVRV/subory/aktivity/2016/tradicne_druhy_strukovin_a_ich_pestovanie.pdf

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...